Przeprowadzka z Kotem i Psem

twoje miejsce

Przeprowadzka z Kotem i Psem

Przeprowadzka z Kotem i Psem
Zwierzęta również odczuwają stres i dyskomfort zwłaszcza jeśli zmieniamy mieszkanie na nowe. W takiej sytuacji najważniejsze jest, aby zapewnić naszemu pupilowi jak najbardziej transparentną przeprowadzkę.

Przeprowadzka z Psem

Psy nieszczególnie lubią jakiekolwiek zmiany, a jeśli chodzi o terytorium i miejsce do jedzenia to już w ogóle jest to dla nich świętość.

Wstępne Oswajanie

Aby jak najszybciej przyzwyczaić psa do nowego lokum, należy zabierać czworonoga już przed samą przeprowadzką do nowego mieszkania. Dzięki temu pies pomału zacznie akceptować nowe otoczenie. Należy zauważyć, ze pies nie może "oznaczać" swojego terytorium w samym mieszkaniu, natomiast pozwólmy mu "zostawić znak" w okolicy budynku, jak np w ogródku czy też zza domem.

Zapachy Znanych Miejsc

Pies jak już wspomnieliśmy, bada otoczenie po zapachu, jego nos jest kilkakrotnie bardziej czulszy niż ludzki. Dlatego też, nie kupujmy nowego legowiska, budy czy też misek dla czworonoga, a tym bardziej nie wybierajmy ich i nie myjmy (przynajmniej na ten krótki okres). Znajome zapachy ze starego domu pomogą w znacznym stopniu w aklimatyzacji psa.

Przewóz

Każdy transport autem bądź też innym środkiem transportu jest stresujący dla naszego psa, psy są zdezorientowane oraz potrafią być bardzo aktywne, nieposłuszne, a nawet agresywne. Aby pomóc w przewozie psiaka, należy go odpowiednio wcześniej zmęczyć. Może to być rozwiązane za pomocą długiego spaceru lub kilku godzinnej aktywnej zabawy z właścicielem.

Pamiętajmy jednak, że najbardziej przeżywać przeprowadzkę będą samce, niż suki, jako, że pies oznacza swoje terytorium, a nowe zapachy nie służą zbyt dobrze szybkiemu zadomowieniu się.


Przeprowadzka z Kotem

Kot od początku będzie nastawiony negatywnie do jakiekolwiek zmiany, a przeprowadzka jest naprawdę dużą sprawą dla naszego czworonoga.

Nowe Miejsce

Nowe miejsce dla kota w mieszkaniu powinno być przestronne i spokojne, w teorii im mniej rzeczy do rozpraszania kota tym lepiej. Wszystkie najważniejsze rzeczy dla kota czyli: kuwetę, wodę, jedzenie i legowisko ułóżmy obok lub blisko siebie. Dajmy kotu wolną rękę, niech połazi i powęszy, nawet jeśli to oznacza zaszycie się w fotelu, czy też w piwnicy. Kot sam zdecyduje, czy i kiedy jest gotowy na obwąchanie i zwiedzenie reszty domu.

Pierwsze Dni

Przez pierwszy okres po przeprowadzce nie wyprowadzajmy kota na zewnątrz, lepiej jest udomowić najpierw porządnie kota niż go zgubić wygonić na dwór. Jeśli już zdecydujemy się na wyjście z mieszkania, wtedy nie zapomnijmy o smyczy. Jeśli nasz kot takiej nie posiada, bądź nie lubi w niej chodzić, należy wyjść z kotem razem na ogródek i zamknąć wszystkie bramy i furtki. Jeśli kot nie ucieknie od razu poza nasz teren wtedy, sukces, kot mniej więcej już się oswoił. Jeśli nasz pupil ucieknie to nie gońmy za nim, otwórzmy bramę i spokojnie czekajmy na powrót naszego gryzonia. Prędzej czy później wróci i mniemy nadzieję nie przyniesie nam zagryzionej myszy pod wycieraczkę ;-)

Przewóz

Koty w porównaniu do psów, są bardziej markotne oraz potrafią nawet uciec właścicielowi, aby znaleźć bezpieczne schronienie. Bardzo dobry pomysłem jest zorganizowanie pojemnika na kota (jeśli go jeszcze nie mamy), najlepiej z szybką z przodu, tyłu oraz boku, wtedy kot może spoglądać, gdzie się wybiera i nam nie ucieknie.

Komentarze (0)

    Brak komentarzy

Dodaj Komentarz

Dołącz do konwersacji, wyraź się!

Zadaj pytanie on-line Napisz do nas... Wyślij