Brexit - Cały Proces krok po kroku

twoje miejsce

Brexit - Cały Proces krok po kroku

Brexit - Cały Proces krok po kroku
Dziewięć miesięcy po głosowaniu o wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej w referendum, premier Theresa May rozpoczęła oficjalny mechanizm, który zrealizuje wolę Brytyjczyków w rzeczywistość - tak zwany Artykuł 50 Traktatu Lizbońskiego.

Premier May podpisała już list uruchamiający proces, który został też przekazany do Szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska. Po tym fakcie, Theresa May skierowała się do Izby Gmin, gdzie wypowiedziała się, iż "to moment dla kraju, aby go zjednoczyć".

Czym Jest Artykuł 50?

Artykuł 50 - Brexit Artykuł 50 to plan dla każdego kraju, który zdecyduje opuścić Unię Europejską. Został on stworzony jako część Traktatu Lizbońskiego - umowy podpisanej przez wszystkich członków unii w roku 2009. Przed tym traktatem, nie istniała żadna oficjalna forma wyjścia z UE.

Treść umowy jest całkiem krótka (5 paragrafów), głównie zawiera opis procesu wyjścia z Unii oraz potrzebę poinformowania UE o chęci takiego wyjścia. Opisuje również sposób negocjacji wyjścia, które są niezbędne oraz aktualne prawa. W art. 50 pojawia się także informacja o dwuletnim okresie prowadzenia negocjacji. Po tym okresie wszystkie państwa muszą zaakceptować wyniki rozmów (oczywiście za wyjątkiem państwa wychodzącego z UE).

Każdy końcowy interes musi być zatwierdzony przez "większość decydującą" (72% z pozostałych 27 członków Unii Europejskiej), ale również musi mieć poparcie większość członków Parlamentu Europejskiego. Piąty i ostatni paragraf omawia późniejszą ewentualną możliwość ponownego dołączenia do UE, według którego decyduje Artykuł 49.

Cały proces wyjścia

Brexit proces wyjścia Rozmowy rozpoczęły się oczywiście od razu po rozpoczęciu Artykułu 50 z członkami UE. Aczkolwiek prawdziwa i ciężka praca, rozpoczęła się dopiero w Czerwcu 2017 roku, kiedy otwarto negocjacje ze wszystkimi członkami UE.

Zakończenie rozmów planowane jest na Październik bądź Listopad 2018. W tym czasie Wielka Brytania, Rada Europejska w Brukseli oraz Parlament Europejski zaczną głosowania na temat każdej sprawy uzgodnionej podczas rozmów.

Wyjście Wielkiej Brytanii z EU w datach

Wielka Brytania EU
DataOpis
29 Marzec 2017Rozpoczęcie Artykułu 50
30 Marzec 2017Publikacja: Ogłoszenia Wielkiego Uchwalenia Projektu Ustaw - zbiór ustaw, które wejdą w życie po wyjściu Wielkiej Brytanii z EU.
31 Marzec 2017Prezydent EU - Donald Tusk publikuje wytyczne negocjacji.
29 Kwiecień 2017Szczyt Unii Europejskiej, w którym pozostali członkowie przyjmują wytyczne co do rozmów negocjacyjnych.
Wiosna 2017Ogłoszenie Wielkie Uchwalenie Projektu Ustaw w parlamencie.
Czerwiec 2017Formalne rozpoczęcie rozmów twarzą w twarz.
Jesień 2017Wielkie Uchwalenie Projektu Ustaw przechodzi przez proces parlamentarny.
Grudzień 2017Główny negocjator Michel Barnier oczekuje, aby wstępna dyskusja została zakończona.
1-wszy kwartał 2018Wielkie Uchwalenie Projektu Ustaw prawdopodobnie otrzyma zgodę królewską.
2-gi kwartał 2018Parlament w UK musi uchawlić dodatkowe prawa i ustawy, aby załatać dziury w legalizacjach.
30 Września 2018Negocjator Michel Barnier podsumowuje umowy na temat Brexitu.
4-ty kwartał 2018Izba Gmin w UK oraz Rada Europejska głosują nad umowami.
Marzec 2019Zamknięcie 2 letniego okienka do negocjacji. Wielka Brytania opuszcza EU z lub bez podpisanych umów negocjacyjnych.

Komentarze (0)

    Brak komentarzy

Dodaj Komentarz

Dołącz do konwersacji, wyraź się!

Zadaj pytanie on-line Napisz do nas... Wyślij