Proces przeprowadzania się z mieszkania do kolejnego mieszkania może trochę nas przerosnąć. Jest wiele rzeczy które składają się na dobrze zorganizowaną wyprowadzkę oraz zadomowienie się w nowym miejscu zamieszkania.
Przedstawimy tutaj wszystkie możliwe aspekty jakie są nieodłączne przy przeprowadzaniu się, czyli jak się do tego przygotować, co warto mieć w nowym mieszkaniu, kiedy zacząć się pakować oraz w jaki sposób, jak i w jakich dniach najlepiej zaplanować przeprowadzkę, czy jaki miesiąc omijać na przeprowadzki.
W dobie dużej ilość firm transportowych, łatwo co prawda znaleźć pierwszego lepszego przewoźnika. Jednakże warto poświęcić nieco własnego czasu na poszukanie odpowiedniej firmy, ponieważ na każdej przeprowadzce można równie dobrze niepotrzebnie przepłacić.
(...) na każdej przeprowadzce można równie dobrze niepotrzebnie przepłacić.
Nasze pierwsze działania powinny rozpocząć się już na 8-9 tygodni przed samą przeprowadzką. Wybieramy wtedy konkretną datę przeprowadzki, czyli w jakiej porze roku chcielibyśmy przenosić wszystkie rzeczy, czy jakie dni i miesiące omijać. Przykładowo listopad jest najgorszym miesiącem do przeprowadzek, więcej o tym miesiącu w dalszej części artykułu.
Odpowiedni dzień tygodnia również ma dość duże znaczenie. Czy chcemy brać wole w pracy? A może chcemy wybrać sobotę i przepłacić za firmę? Przykładowo najlepszymi dniami tygodnia do przeprowadzki są wtorek, środa, czwartek i sobota.
Przykładowo najlepszymi dnia tygodnia do przeprowadzki są wtorek, środa, czwartek i sobota.
Należy unikać poniedziałków oraz piątków przez wzgląd na duże korki w miastach oraz na osoby wyjeżdżające na weekend. Jeśli wyprowadzamy się z naszego własnościowego domu, musimy go jeszcze wystawić na sprzedaż.
Agencje pośrednictwa sprzedaży nieruchomości zazwyczaj dają nam kilka miesięcy lub tygodni na wyprowadzenie się, jeśli znajdzie się kupiec na nasz dom lub mieszkanie. W tym czasie warto poszukać firmy transportowej, która będzie wzbudzała nasze zaufanie, ale która jednocześnie nie zedrze z nas milionów ;) Najlepiej porównać kilka lokalnych firm i wtedy dokonać odpowiedniego wyboru.
Jeśli przeprowadzamy się do innego miasta, dobrym pomysłem będzie sprawdzenie firm w obydwu miejscowościach. Zazwyczaj firmy z mniejszych miast będą oferować dużo tańsze usługi transportowe.
(...) firmy z mniejszych miast będą oferować dużo tańsze usługi transportowe.
Jeśli przeprowadzasz się sam, zaplanuj dzień przeprowadzki ze swoimi potencjalnymi pomocnikami z rodziny lub przyjaciół. Przeprowadzka w pojedynkę potrafi zabrać nawet kilka dni!
Nie potrzebujesz już czegoś w nowym mieszkaniu? Sprzedaj to! I zaoszczędź sobie zachodu zwłaszcza, jeśli są to wielkogabarytowe i trudne w transporcie przedmioty. Na koniec możesz zacząć interesować się zmianą adresu w banku, wymianą paszportu, dowodu czy innych dokumentów z wypisanym adresem zameldowania.
Lista rzeczy do zrobienia
Ustal konkretną datę przeprowadzki
Wystaw swój aktualny dom na sprzedaż
Znajdź firmę przeprowadzką, być może na ZaplanujTransport.pl ?
Zaplanuj pomocników z rodziny lub przyjaciół
Ustal budżet na przeprowadzkę
Zdecyduj co przenosisz ze sobą
Zdecyduj co chcesz sprzedać lub pozbyć się
Wystaw przedmioty na Allegro
Ubrania, które chcesz wyrzucić podaruj PCK bądź innym instytucjom
Zrób listę rzeczy do wyrzucenia lub od razu je wyrzuć
Kup materiały do pakowania, takie jak taśma czy pudełka
Zacznij pakowanie rzeczy, których nie będziesz używać przez następne 2 miesiące
Zaktualizuj adres zamieszkania w banku i firmie ubezpieczeniowej
Zorganizuj nowy paszport, dowód czy inny dokument tożsamości
Jeśli nie masz auta, ustal sposób transportu do nowego domu
Jeśli masz dzieci, skontaktuj się z nową szkołą, aby sprawdzić dostępne terminy wpisowego
Sprawdź Aplikację Przeprowadzkową
Sprawdź listę zadaniową z ponad 120 rzeczami do zrobienia przy przeprowadzce.
Dokładnie miesiąc przed planowaną przeprowadzką, zacznij odzyskiwać swoje pożyczone pieniądze. To mogą być ostatnie chwile, które pozwolą wyjść na zero. Analogicznie zwróć wszystko to, co pożyczyłeś innym osobom. Zgromadź wszystkie ważne dokumenty takie jak papiery wartościowe, ubezpieczeniowe lub finansowe.
Zgromadź wszystkie ważne dokumenty takie jak papiery wartościowe, ubezpieczeniowe lub finansowe.
Jeśli planujesz sprzedaż swojego auta wystaw go również na sprzedaż. 4 tygodnie przed przeprowadzką to również dobry termin do zaplanowania pożegnalnej imprezy w starym mieszkaniu.
Lista rzeczy do zrobienia
Odzyskaj pieniądze, które komuś pożyczyłeś
Zwróć wszystko co pożyczone
Zbierz ważne dokumenty jak, takie jak: papiery wartościowe, finansowe czy ubezpieczeniowe
Jeśli planujesz, wystaw auto na sprzedaż
Zaplanuj pożegnalną imprezę
Tydzień przed przeprowadzką
7 dni przed przeprowadzką zdecyduj które rzeczy będziesz osobiście przewoził ze sobą, a które oddasz firmie. Jeśli posiadasz dzieci lub zwierzęta najlepiej poproś o opiekę nad nimi kogoś ze swoich bliskich na czas przeprowadzki. Pamiętaj, aby zapakować jedną dużą walizkę z najważniejszymi rzeczami osobistymi, które pozwolą ci przetrwać przynajmniej jeden lub dwa dni.
Pamiętaj aby zapakować jedną dużą walizkę z najważniejszymi rzeczami osobistymi (...)
Poinformuj swoich dotychczasowych sąsiadów, że planujesz się wyprowadzić w danym dniu. Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, przygotuj gotówkę dla przewoźnika. Zacznij rozmrażać lodówkę i zamrażalnik, aby je wyczyścić.
Lista rzeczy do zrobienia
Oddziel i oznacz rzeczy, które sam weźmiesz
Poproś kogoś zaufanego o opiekę nad swoimi dziećmi lub zwierzętami na czas przeprowadzki
Zapakuj jedną walizkę z najważniejszymi rzeczami (tak samo jakbyś się pakował na wyjazd weekendowy)
Daj znać sąsiadom, że wyjeżdżasz
Ustal cenę oraz przygotuj pieniądze dla firmy transportowej
Wyczyść lodówkę, rozmroź i wyczyść zamrażalnik
Pakowanie rzeczy
Pakowanie należy rozpocząć kilka dni przed przeprowadzką. W zależności od rozmiaru starego domu bądź mieszkania pakowanie może nam zająć od kilkunastu godzin do nawet kilku dni. Nieodzownymi narzędziami do pakowania są między innymi markery folia bąbelkowa kartonowe pudełka, papier do pakowania i brązowa taśma.
Sprawdź pełną listę narzędzi i materiałów do pakowania w tym artykule. Po zapakowaniu przydatną rzeczą jest opisanie pudełek lub paczek zwykłym markerem. Pozwoli to na szybsze i mniej uciążliwe znalezienie konkretnej rzeczy która nagle stała się potrzebna.
Dzień przeprowadzki
W głównym dniu przeprowadzki zacznij od przygotowania śniadania i przekąsek dla siebie i osób pomagających w przenoszeniu rzeczy. Dobrym pomysłem będzie naklejenie oznaczeń "Uwaga szkło" na kartony z rzeczami, które są bardzo delikatne.
Przekaż listy rzeczy, które zapakowałeś firmie transportowej. Dokładnie sprawdź adres docelowy dostawy z kierowcą oraz umów z nim godzinę, w której się tam zjawicie.
Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście podpisz umowę z przewoźnikiem oraz sprawdź jego ubezpieczenie OC.
Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście podpisz umowę z przewoźnikiem oraz sprawdź jego ubezpieczenie OC.
Wymieńcie się również numerami telefonów, tak, aby móc być w kontakcie w trakcie przeprowadzki. Po przeniesieniu wszystkich rzeczy przejdź się ostatni raz przez wszystkie pokoje i sprawdź, czy coś nie zostało pominięte. Krótkie sprzątanie może być potrzebne dlatego zostaw sobie miotłę i szufelkę.
Na koniec wyrzuć śmieci, wyłącz gaz światło i wszelką inną elektrykę, zabierz swoje klucze, pozamykaj okna oraz drzwi, a jeśli posiadasz system alarmowy to sprawdź, czy działa prawidłowo i pozostaw alarm uzbrojony. Jeśli mieszkanie lub dom przez dłuższy czas pozostanie puste, warto zainstalować czujnik dymu.
Lista rzeczy do zrobienia
Przygotuj śniadanie i przekąski dla ludzi osób pomagających w przeprowadzce
Przygotuj gotówkę dla firmy transportowej
Oznacz pudełka, które zawierają rzeczy delikatne
Daj listę rzeczy jaką przewozisz firmie transportowej
Uzgodnij z przewoźnikiem adres docelowy i godzinę dostawy rzeczy
Wymień z kierowcą z firmy transportowej numery telefonów
Sprawdź ostatni raz wszystkie pokoje po wyniesieniu pudełek
Wyrzuć śmieci
Wyłącz światło
Wyłącz gaz
Wyłącz elektrykę (lampy i sprzęty AGD, RTV itp.)
Zbierz wszystkie klucze
Zamknij wszystkie okna oraz drzwi
Sprawdź system alarmowy i go uzbrój
Zainstaluj czujnik dymu, jeśli to konieczne
Niechciany Listopad
Dlaczego listopad jest tak złym pomysłem na wyprowadzanie się? Listopad jest nie tylko pechowym miesiącem do przeprowadzki, ale również niepraktycznym.
Listopad jest nie tylko pechowym miesiącem do przeprowadzki, ale również niepraktycznym.
Zabobony głównie wywodzą się z religii oraz święta zmarłych które to ma sugerować bojaźń o własne życie. Dodatkowo listopad to pora już w później i zimnej jesieni, gdzie szybko zachodzi słońce i dzień jest bardzo krótki. Listopad nie jest zalecany również z powodu bardzo dużej ilości opadów, co może wpłynąć niekorzystnie na nasz dobytek zapakowany we kartonowe pudełka, które łatwo mogą zamoknąć, jeśli odkładamy je chwilowo na podłogę.
Kartony to przymusowe narzędzia do pakowania swoich rzeczy, jedne pytanie, które nachodzi na język to: "gdzie zdobyć kartony za darmo do przeprowadzki?”.
Poza wiedzą co zapakować na końcu, trzeba również pamiętać co należy rozpakować jako pierwsze po przeprowadzce. Oto rzeczy, które musisz znać, aby rozpakować się szybko po domowej przeprowadzce.
Komentarze (0)