Jak unikać oszustów wśród firm transportowych?

twoje miejsce

Jak unikać oszustów wśród firm transportowych?

Jak unikać oszustów wśród firm transportowych?
Co roku powstają nowe firmy transportowe, większość z nich mają problem z wiarygodnością oraz dotarciem do klientów. Jak wybrać te, które nie chcą nas oszukać i oferują najniższe stawki?


Dlaczego powstają pseudo firmy

Powód jest prosty, jest dość łatwo podszyć się pod inną firmę i oferować te same usługi przez telefon czy strony internetowe. Karalność takich firm jest również niska, jako, że wyłudzenia do 200PLN (a tyle maksymalnie zazwyczaj wynosi zaliczka na transport) jest traktowana jako: "niska szkodliwość czynu" oraz często jest umarzana przez policję.


Typy oszustw

Transportowe oszustwa można podzielić na kilka typów, w zależności od natury relokacji, firmy oraz świadomości klienta, który wynajął firmę.
Najczęstszymi typami są:

 • Zakładnicy - Firmy kuszą bardzo niskimi cenami przechowania rzeczy na krótszy lub dłuższy okres, a później zazwyczaj podwajają stawki, kiedy klient próbuje odzyskać swoje przedmioty.
 • Ukryte Koszty - Te firmy również kuszą niskimi cenami za usługi transportowe, ale posiadają również własny, bardzo długi regulamin podjęcia pracy, w który są podane ukryte koszty, o których użytkownik dowiaduje się dopiero na fakturze.
 • Zaliczkowicze - Taki rodzaj firm jest najczęściej spotykanym w Polsce. Przewoźnik zachowuje się jak normalna firma przewozowa, dlatego trudno wykryć tego typu oszustwa zawczasu. Najlepszym pomysł jest sprawdzenie danych osobowy firmy w KRS, bądź w CEIDG, aby sprawdzić wiarygodność naszego wybrańca.
 • Podszywacze - Równie częstym precedensem jest podszywanie się pod istniejącą firmę transportową. Posiadają one lekko zmienione nazwy swoich konkurencji lub nawet używają ich nazw. Na ten typ oszustów nie ma tak naprawdę sprawdzonego sposobu. Dlatego właśnie najlepiej jest wykorzystywać portale jak ZaplanujTransport.pl, który oferuje bezpośredni kontakt do oficjalnych kont firmowych oraz do przeglądania opinii i komentarzy na ich temat, wystawionych przez ich klientów.


Jak unikać oszustów

Sprawdźmy na samym początku, czy firma posiada uprawnienia do przewozu przedmiotów oraz czy ich dane osobowe na kontrakcie zgadają się z tymi co w KRS lub CEIDG.

 • Zapytajmy o wstępną wycenę
 • Porównajmy wycenę z innymi firmami
 • Poprośmy o referencje od poprzednich klientów.
 • Sprawdźmy firmę w Internecie i w portalach jak ZaplanujTransport.pl, pod kątem opinii oraz komentarzy
Wybierzmy firmę, która jest uczciwą, nie oferuje gwarancji zwrotu kosztów za zwłokę, oferuje racjonalną cenę za usługę oraz która posiada już dobrą reputację wśród internautów bądź znajomych.

Komentarze (1)

 1. Marek t.
  napisał(a):
  07:30:45 | 11/07/2018
  Najlepszą weryfikacją osoby z którą będziemy współpracować to pozwolić sobie na poznanie kontrachenta, bez pośpiechu. Oczywiście nie zawsze jest to możliwe. Ale zwyczajnie się opłaca.

Dodaj Komentarz

Dołącz do konwersacji, wyraź się!

Zadaj pytanie on-line Napisz do nas... Wyślij